Ağız Koruyucusu

Ağız koruyucusu, dişlerinizi yüze ve başa gelen darbelerden koruyan, dişler üzerine takılan bir apareydir. Ağız koruyucularının, düşme, vücut teması veya uçma ekipmanını olan sporlarda takılması gerekir. Futbol, basketbol, beyzbol, Amerikan futbolu, hokey, kaykay, jimnastik, dağ bisikleti gibi ağız yaralanmasına neden olabilecek faaliyetlere karşı koruma sağlar.

Ağız koruyucuları, genellikle üst dişleri kaplar ve diş kırıkları, dudak kesilmeleri ve diğer ağız hasarlarını önleyecek şekilde tasarlanır. Alt çenenizde diş teli veya köprü gibi sabit bir aparey varsa diş hekiminiz bu ağız koruyucu önerebilir.

Ağız Koruyucu Çeşitleri Nelerdir?

Seçtiğiniz her ağız koruyucu çeşidi, elastik, yıpranmaya karşı dayanıklı ve rahat olmalıdırlar. Buna ek olarak uygun şekilde takılmalı ve konuşmanızı veya nefes almanızı kısıtlamamalıdır. Üç çeşit ağız koruyucusu bulunur:

Kişiye Özel Olarak Hazırlanan Ağız Koruyucuları – Bunlar, bir diş hekiminin muayenehanesinde tasarlanır ve yapılırlar. Bu nedenle de, en rahat uyumu ve en iyi korumayı sağlayabilirler. Diş hekimi, dişlerinizin ölçüsünü alır ve buna göre oluşturduğu modele göre ağız koruyucusunu hazırlar. Daha iyi uyduğundan ve daha iyi hissedildiğinden dolayı, sporcuların çoğu kişiye özel olarak hazırlanan ağız koruyucularını tercih etmektedir.

Ağız İçerisinde Şekillenen Ağız Koruyucuları – Bunlar, önceden şekillendirilmiş bir biçimde gelir, ağız koruyucusu suda kaynatılarak şekli değiştirilebilir ve daha sonra kişiye özel uyumlama için ılık plastik ısırılır. Spor mağazasından satın alınabilir ve hazır ağız koruyucularından daha iyi bir uyum sağlayabilir.

Hazır Ağız Koruyucuları – Bu ağız koruyucuları önceden şekillendirilmiş bir biçimde gelir ve kullanıma hazırdırlar. Dezavantajı dişlere çok iyi uyum sağlayamadıklarından nefes almayı ve konuşmayı güçleştirebilirler.

Ağız Koruyucuları Ne Kadar Süre ile Dayanır?

Ağız Koruyucuları, ideal olarak her sezondan sonra yenilenmelidir çünkü zaman geçtikçe yıpranıp daha etkisiz hale gelebilirler. Değiştirme, özellikle gençler için önemlidir zira ağızları büyümeye devam ederek dişleri yetişkinlik dönemine doğru gelişmektedir. Çeşitli sporlarla uğraşan sporcuların çoğu altı ayda bir diş hekimine giderek yeni ağız koruyucularını yaptırırlar.